Verimli Araziler Tarım Dışında Kullanılıyor

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, verimli tarım arazilerinin amacının dışında kullanıldığını belirterek bu durumun büyük bir savurganlık olduğunu söyledi.

5 Aralık Dünya Toprak Günü” için yazılı açıklamada bulunan Bayraktar, verimli arazilerin üzerlerine karayolu, turizm yapılaşmaları, sanayi yapıları ve konut yapılarak kentleşme ve sanayileşmenin iyi yönetilmemesinden kaynaklı birinci ve ikinci sınıf araziler resmen köreltiliyor açıklamasında bulundu.

 

Bayraktar, Erozyon Oranlarına Değindi

 

Türkiye’deki toprakların erozyona maruz kalmasının azınlıkta olduğunu belirterek, erozyon oranlarını da açıkladı işlenmekte olan toprakların yüzde 59’u, çayır-meraların yüzde 64’ü, orman ve maki alanlarının yüzde 54’ü erozyona maruz kalıyor. Yasal düzenlemelere de değinen Bayraktar, çölleşme ve erozyondan korunma için düzenlenen yasaların yerinde olduğunu ancak önemli olan yasalardan ödün vermeden uygulanmasıdır dedi.

 

Araziler Yanlış Sulanıyor

 

Verimli araziler üzerinde çiftçilerin de yanlışları olduğunu söyleyerek aşırı sulamadan kaynaklı toprağın fazlaca tuza maruz kaldığını bunun da ilerde toprakların çoraklaşacağına değindi. GAP projesini de örnek veren Bayraktar, projeden önce 10 bin hektarlık alanın çoraklaştığını ancak GAP projesinden sonra bu çoraklaşmanın 60-70 bin civarına çıktığını söyledi. Bu sorunun kaynağını da ‘’ çok su çok ürün verir ‘’ mantığı ile yaklaşmasına bağlıyor. Ancak yanlış sulamanın arazileri çoraklaştırdığını söylüyor.

Elde edilen sonuçlara bakıldığı zaman verimli tarım arazilerinin çoraklaşması, amacının dışında kullanılması gibi nedenlerin eskisine geri alınamayacağını, alınıyor olsa bile maliyetinin yüksek olacağından aynı zamanda eski verimin alınamayacağını açıkladı. Çiftçilerin eğitime tabii olmaları bu sorunu bir nebze de olsa ortadan kaldırabilir dedi.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz