Web Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Geçen ay Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü büyük bir yeniliğe imza atarak tapu işlemlerinin online olarak yapılmasına olanak sağlayacak yeni bir sisteme hayata geçirilmişti. Peki, web tapu işlemleri nasıl yapılır?

Tapu Dairelerinin Yükü Hafifleyecek 

Web Tapu özellikle de tapu dairelerinin son derece ağır olan iş yükünü büyük oranda azaltacak. Yeni sistem sayesinde vatandaşlarda tapu dairelerinde uzun sürelerde yapacakları işlerini çok daha kısa bir sürede yapma fırsatı yakalayacaklar. Sistem üzerinden başvurular yapılırken yine harç ödemeleri de yapılabilecek. Sistem üzerinden tapu işlemleri son aşamalara kadar yapılabilecek ancak son aşamada imza atılabilmesi için tapu dairesine gidilmesi gerekecek.

E Devlet Şifresi Gerekiyor 

Web tapu işlemlerini yapmak için mutlaka e devlet şifresi bulunması gerekiyor. https://portal.tkgm.gov.tr adresi üzerinden e devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra kişi sahip olduğu gayrimenkulleri görüntüleyebilecek. Eğer bu taşınmazı satmayı düşünüyorsa karşı tarafında bu taşınmazı görüntüleyebilmesi için “izin ver” butonuna basması yeterli olacak.

Yine “işlem yap” seçeneği ile resmi işlemlerin başlatılması sağlanacak. İstenilen belgeler tarayıcı ile okutularak sisteme aktarılacak. Yani teslim edilmesi gereken fiziki belgeler tarayıcı sayesinde bilgisayar ortamına aktarılacak. Tüm işlemler tamamlandıktan sonra SMS ile taraflar bilgilendirilecek ve döner sermaye ücreti ile tapu harcı ödemesi yapılması istenecek. Ödemelerde yapıldıktan sonra yeni SMS ile tapu dairesi için randevu saati ve tarihi bildirilerek imza atılması sağlanarak tapu işlemleri tamamlanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz