Web Tapu Sistemine Emlakçılarda Dâhil Oluyor 

Geçtiğimiz günlerde web tapu sistemi devreye sokulmuş ve tapu işlemleri olan vatandaşların bu işlemlerini çok daha kolay bir şekilde yapmalarının önü açılmıştı. . Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sistemde ikinci adımı attı ve yeni sisteme emlakçıları da ekledi. Yenilenen sistem ilk kez olarak Kocaeli ilçesinde aktif hale getirildi.

800 Emlakçı Sisteme Dâhil Edildi 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilk açıklamaya göre sisteme 800 emlakçı dâhil edildi. Sisteme sadece lisans alan emlakçılar dâhil edilirken bu sayede emlakçıların yasal bir zemine kavuşturulması da sağlanmış oldu. Emlakçılara tanınan bu hak aynı zamanda vatandaşların da işlerini büyük oranda kolaylaştıracak. Emlakçılar artık tapu sahiplerine ait olan taşınmazları web tapu sistemi üzerinden internet aracılığı ile gerçekleştirecek. Uygulama için ilk pilot şehir olarak Kocaeli belirlenirken ilerleyen günlerde ikinci pilot şehir olarak ise Sivas’ta sistem devreye girecek.

Gayrimenkul Değer Bilgi Bankası Açılacak 

Bakanlık aynı zamanda bir yandan da gayrimenkul değerleme sistemi kurulum çalışmalarını da sürdürüyor. Alt yapı çalışmalarını büyük oranda tamamlayan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ilerleyen dönemde gayrimenkul değerleme strajesi vesikası hazırlamaya başlayacak. Tüm gerekli işlemler tamamlandıktan sonra bakanlık saha çalışmalarına başlayacak. Gerçekleştirilen saha çalışmaları sonrasında değer / fiyat bilgi kaynakları taranmaya başlanacak ve toplu gayrimenkul değerlendirme sistemi üzerinden hizmet verilmeye geçilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz