Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar altında mükellef olan ancak Türkiye’de oturmayan yabancı ülke vatandaşları için nasıl vergi ödeyecekleri konusunda kira geliri beyanı hakkında bazı açıklamalar bulunuyor. İşte detaylar..

Yabancılar için kira geliri beyanı!

Yabancı kişilerin kira geliri beyanı yapması için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca bu kişilere kira geliri beyanının nasıl yapılacağı ifade edildi. Yapılan ifade kapsamında yabancı kişilerin gerçek kişiler, ülkemizde elde etmiş oldukları kira gelirlerinin kapsamında yasal bir şekilde kira gelirinin elde edilmiş olduğu zamana kadar beyan etmeleri gereken bazı durumlar ve nereye ne şekilde beyan etmeleri gerektiği ifade edildi. Bunların yanı sıra emsal kira bedeli ve kira gelirinin beyan edilmemesine karşılık yapılacak cezalarda ifade edildi.

Yabancılar için kira geliri rehberi ise şu şekilde ifade ediliyor;

GVK’nun 70. maddesinde yer alan mal ve hakların kiraya verilmesi sonrası elde edinilen gelirler, gayrimenkul sermaye iradı olarak gelir vergisine tabi tutuluyor. Bu mal yada hakların kiraya verilmesinden elde edinilen gelirlerin ne şekilde vergilenmesi gerektiği ise 70. maddede ifade edilmiştir.

Vergi mükellefiyeti, ülkemizde sahip olduğu ve yukarıda bahsettiğimiz mal yada hak sahipleri, işyeri veya mesken gibi birçok gayrimenkulü kiraya vermeleri halinde kira geliri elde etmiş oldukları kabul edilir.

Mart ve Temmuz ayları içerisinde yılda iki kez gelir vergisi ödemeleri gerekiyor.

Sorularınız için alt kısımdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz