Yabancı Satışlarda Tapu Harcı Ne Kadar?

Yapılan yasal düzenlemeler ile beraber yabancı insanların da ülkemizde taşınmaz sahibi olmalarına izin verilmektedir. Bu kişilerde almış oldukları taşınmazlar için belirli oranlarda tapu harcı ödemekle yükümlüdür. Peki, yabancı satışlarda tapu harcı ne kadar?

Yabancıların Tapu Harcı 2018 Yılında Ne Kadar Olacak?

Hatırlanacağı üzere yabancılara konut satışı ile ilgili olarak yapılan teşvik indirimleri ile hem KDV istisnası getirilmiş hem de tapu harcı indirimine gidilmişti. Ancak bu teşvik için belirlenen süre dolduğu için tapu harcı yine kampanya öncesi seviyesine çekilmiştir. Bu oranlar yapılan taşınmaz satışlarının tümünde geçerli olmak üzere binde 20 olarak uygulanmaktadır. Belirlenen bu oran hem satışı gerçekleştiren satıcı hem de alıcı tarafından ayrı ayrı uygulanmaktadır. Örneğin 200 bin liralık bir taşınmaz satışı için geçerli olmak üzere hem taşınmazı satın alan alıcı hem de taşınmazı satan satıcı taraftan olmak üzere 4 bin lira olacak şekilde toplamda 8 bin lira tapu harcı tahsili yapılmaktadır.

Yabancılara Konut Satışında Döner Sermaye Ücreti Ne Kadar?

Yapılan satışlarda tapu harcının yanı sıra aynı zamanda döner sermaye ücreti de tahsil edilmektedir. Yabancılara konut satışlarında tahsil edilecek olan tapu döner sermaye ücreti ise 103,50 lira olarak alınmaktadır. Dönemsel olarak konut satışlarını arttırmak amacı ile yabancılara teşvik verilmekte olup bu oranlar indirilmekte ya da tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Genel olarak bakıldığında tapu harçları ile alakalı yerli-yabancı satışlarda harçlar sabit olduğu görülmektedir. Türkiye vatandaşları da toplamda Binde 40 öderken yabancılarında aynı oran üzerinden ödeme yaptığı görülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz