Yabancı Ülke Noterliğinde Verilen Vekâletname Türkiye’de Geçerli midir?

Yabancı ülkelerde hizmet veren noterlerden alınan vekâletnamelerin Türkiye’de geçerli sayılabilmeleri mümkün olmakla beraber belirli kriterlere uygun olarak hazırlanmaları zorunludur. Bu koşulları taşımayan vekâletnameler ne yazık ki ülkemizde yapılan yasal işlemlerde kabul görmemektedir. Hazırlanan vekâletnamenin geçerli olması için mutlaka işlemin yapılacağı ülkede bulunan Türk konsolosluğuna başvuruda bulunularak randevu alınması gerekir.

Konsolosluk Onayı Alınması Zorunlu!

Hazırlanan vekâletname mutlaka Türk konsolosluğu tarafından onaylı olmalıdır. Aksi halde hazırlanan evrak noter onaylı olmasına rağmen ülkemizde geçerli olarak kabul edilmeyecektir. Bu nedenle yabancı ülkede noterden vekâletname çıkarmak isteyen kişilerin öncelikle bulundukları yerdeki Türk konsolosluğunu arayarak randevu almaları ve konsolosluğun belirttiği yasal prosedürler çerçevesinde evraklarını hazırlatmaları gerekmektedir. Bunun ardından hazırlanan evrakın o ülkedeki bir noter tarafından onaylanması halinde çıkarılan vekâletname Türkiye’de de geçerli kabul edilecektir.

Şirket Vekâletnameleri İçin Prosedür Farklı

Ancak şirketler ya da özel kuruluşlar için hazırlatılacak olan vekâletname işlemlerinde bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle bu tip vekâletname işlemlerinde mutlaka işlemlere başlamadan önce Türk konsolosluğu üzerinden randevu alınarak sürece o şekilde başlanmalıdır. Zaten konsolosluk görevlileri size tüm yasal prosedür hakkında bilgi verecek, hem de işlemleri başlatmanız için izlemeniz gereken sıralamayı söyleyerek daha kolay bir süreç yaşamanızı sağlayacaktır. Bu sayede hatalı bir işlem yapmadan sorunsuz bir süreç yaşamanız sağlanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz