Yabancı uyruklu vatandaşlar, belli yasal sınırlamalar doğrultusunda Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabiliyorlar. Peki, yabancıların konut kredisi kullanma gibi bir hakkı var mı?

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar Konut Kredisi Kullanma Hakkına Sahip mi?
Yabancı uyruklu vatandaşlar, belli yasal sınırlamalar doğrultusunda Türkiye’de gayrimenkul sahibi olabiliyorlar. Peki, yabancıların konut kredisi kullanma gibi bir hakkı var mı?
Yabancı Vatandaşlar Taşınmaz Sahibi Olabilir mi?
Tapu Kanunu’nun 35. maddesinde “Yabancı uyruklu gerçek kişiler, karşılıklı olmak ve kanuni sınırlamalara uyulmak kaydıyla, Türkiye’de işyeri veya mesken olarak kullanmak üzere, uygulama imar planı veya mevzii imar planı içinde bu amaçlarla ayrılıp tescil edilen taşınmazları edinebilirler.” şeklinde açıklandığı üzere, yabancı vatandaşlar işyeri veya mesken amacıyla kullanmak üzere, taşınmaz mal sahibi olabiliyor. Fakat söz konusu vatandaşların sahip olacağı taşınmazların toplam yüzölçümü 30 hektar ile sınırlı.
Yabancı Vatandaşlar Konut Kredisinden Faydalanabilir mi?
Birtakım koşullar sağlandığı sürece, yabancılara konut kredisi imkanı tanıyan bankalar mevcut. Söz konusu koşullar, bankalara göre değişiklik gösterebiliyor.
Konut kredisinden faydalanabilmek için gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir;
– Satın alınacak olan taşınmazın tapusu,
– Yabancı uyruklu vatandaşın pasaport fotokopisi,
– İkamet ettiği ülkedeki ikamet adresini gösteren faturaların çıktısı,
– Yurtdışında önceki dönemlere ait banka hesap hareketlerini gösteren dekontlar,
– Eğer var ise, üzerlerindeki taşınmaz veya değerleri ispatlayan belgelerin fotokopisi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.