Yabancıların ülkemizde edinmiş oldukları gayrimenkullerle alakalı en fazla merak edilen konu emlak vergisi oluyor. Yabancılar emlak vergisi ödemek zorunda mı? İşte merak edilenler…

Yabancılar emlak vergisi öder mi?

Yabancı kişilerin ülkemizde almış oldukları gayrimenkullerle alakalı olarak emlak vergisi çok fazla konuşulmakta. Hem tapu hemde ödenmesi gereken emlak vergisi yabancı kişiler için ödenmek zorundadır. Nasıl ülkemiz vatandaşları emlak vergisi ödüyorsa, yabancı kişilerin de aynı şekil bu vergiyi ödemesi gerekiyor.

Tapu kanunu bakımından karşılıklık esasları çerçevesinde yabancı vatandaşların ülkemizde taşınmaz sahibi olması ve taşınmaz sahibi olmasından sonra bazı sorumlulukları yerine getirmesi gerekiyor. Peki yabancılar için madde 35’de ne ifade ediliyor?

Kanun Ne Diyor?

Madde 35’de yer alan bilgiler neticesinde karşılıklı olmak adına ve kanuna uygun olmak adına yabancı vatandaşların gerçek kişiler ile yapmış oldukları ülkemiz içerisindeki kanunlara göre kurulmuş olan tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketleri ülkemiz sınırları içerisinde taşınmaz edinebilmelerine izin verilmiştir.

Karşılıklık ilkesinde yer alan bilgilere göre yabancı devletin taşınmaz edinmelerinde kendi vatandaşlarına yada yabancı ülkelerde bu ülkelerin kanunları bakımından kurulmuş olan tüzel kişiliğe sahip olan ticaret şirketlerinin de tanımış olduğu haklar neticesinde ülkemiz vatandaşlarına yada ticaret şirketlerine tanınması şarttır.

Kanun kapsamında yabancı kişilerin emlak vergisi ödeyeceği ve ülkemizde ki vatandaşlardan bir farkı olmayıp sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor.

Sizlerinde merak ettiği sorular varsa alt kısımdan sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz