Ülkemizde gelir vergisi ödemekle yükümlü olan birçok mükellef bulunuyor. Peki yabancılar gelir vergisi öder mi? Yabancılar gelir vergisi ödüyor mu?

Yabancılar Gelir Vergisi Öder Mi?

Ülkemizde yaşamakta olan yabancıların taşınmaz malları için vergi ödemesi zorunludur. Bu haberimizde ise yabancıların gelir vergisi ödemeleri hakkında çok sık sorulan sorulara yanıt vereceğiz.

Türkiye’de bulunan yabancılar, sahip oldukları taşınmazları kiraya vermeleri halinde kira geliri için kira gelir vergisi ödemeleri gerekiyor. İlk 5 yıl içerisinde satışı yapması halinde elde ettiği gelir ise artış kazanç vergisi olarak ödeyecektir.

Yabancılar İçin Kira Gelir Vergisi

Yabancı uyruklu vatandaşlar, yıl boyunca elde ettikleri kira gelirleri için kira gelir vergisi ödemek zorundalar. Bu vergileri ise Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit parçada öderler. Bir yıl boyunca elde ettikleri kira gelirini, o yıl belirlenmiş olan istisna haddini aştığı taktirde vergi ödemesi için beyanname vererek yapması gerekiyor.

Yabancılar İçin Gayrimenkul Gelir Vergisi

Değer artış kazancı olarak bilinen bu vergide, yabancıların ülkemizde sahip oldukları gayrimenkulleri 5 yıl içerisinde satması halinde ödenen vergidir. 5 yıl sonra satarsa eğer, vergiden muaf olmaktadır. 5 yıl içerisinde elde ettiği gelir yani değer artış kazanç vergisini ödemek zorundadır. Bu vergiyi de Mart ve Temmuz ayları içerisinde ödemeleri gerekiyor. Ödemeler ise bu iki ay olarak iki eşit taksit halinde ödendiğini hatırlatalım.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz