Yabancılar Günde 50 Konut Satın Aldı 

Son 4,5 yıllık zaman dilimi dikkate alındığında bu zaman zarfında yabancılara 82 bin civarında konut satışı gerçekleştirildi. Yani yabancılar yaklaşık olarak günde ortalama 50 konut satın aldılar. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler dikkate alındığında 2013 yılının Ocak ayından başlayarak 2017 yılının Haziran ayı sonuna kadar yabancı uyruklu kişiler Türkiye’den toplamda 81 bin 754 konut alımında bulundu. Yani günlük olarak hesaplandığında yabancılar nerede ise günlük 50 konut alımı gerçekleştirmiş oldu.

Yabancıların Gözdesi İstanbul Oldu 

Türkiye’nin gözbebeği olan İstanbul yabancı yatırımcıların da favorisi olmayı başardı. Yabancılar geriye dönük 4,5 yıllık zaman dilimi içerisinde en çok İstanbul’dan konut almayı tercih etti. Ocak 2013 ile Haziran 2017 tarihleri arasında yabancılar İstanbul’dan toplamda 24 bin 813 konut satın alırken yapılan toplam konut satışı içerisinde bu oran yüzde 30 olarak belirlendi. Haziran ayında İstanbul’da yabancılara konut satışında adeta büyük bir patlama yaşandı ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 78 oranında artış görüldü.

Araplar Türkiye’den Vazgeçemiyor

Türkiye’den konut alan yabancılar arasında Orta Doğu ülkelerinin yoğunluğu dikkat çekti. Söz konusu tarihler içerisinde Türkiye’den en çok konutu Irak vatandaşları aldı. 2013 yılının Ocak ayından 2017 yılının Haziran ayına kadar geçen sürede Irak vatandaşları toplamda 8 bin 909 konut alırken Suudi Arabistan vatandaşları 6 bin 107 ve Kuveyt vatandaşları 4 bin 672 konut satın aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz