Yabancı yatırımcıların tercihi İstanbul oluyor. TÜİK’in sunmuş olduğu veriler doğrultusunda 2018 yılında yabancılara tam 39 bin 663 adet konut satıldı. Bu veriler bakımından yabancılara satılan konut satışı bir önceki yıla oranla yüzde 78’lik bir artış sağladı. 

İlk tercih İstanbul!

Yabancıların en fazla konut yatırımı yapmış olduğu il İstanbul olarak yüzde 36’lık bir paya sahip oldu. İstanbul‘un hemen arkasında ise yüzde 20’lik bir oranla Antalya ve yüzde 7’lik bir dilim ile Bursa oluyor. Ankara ve Yalova ise yüzde 5’lik bir orana sahip. Sakarya, Trabzon, Aydın, Mersin ise yüzde 3 oranında olurken, Samsun ise yüzde 2 ile bir satış oranını yakaladı. Yüzde 12’lik kısım ise bu 10 ilin dışında kalıyor.

Son bir yılda Aydın’da olan artış yüzde 26!

Ülkemizden en çok konut alan ve yatırım düşüncesi sunan ülke ise yüzde 20’lik bir oranla Irak oluyor. Irak’ı takip eden isim ise yüzde 9 ile İran olmakta. Yüzde 7’lik bir oran ise Suudi Arabistan’a ait. Rusya Federasyonu ise yüzde 6 olarak görülürken, yüzde 5 ile Kuveyt, Afganistan ve Almanya takip ediyor. Ürdün, Azerbaycan ve İngiltere ise yüzde 3 ile gerilerde kalıyor. Son olarak ise Yemen, Katar, Mısır, İsveç, Filistin ve Ukrayna yüzde 2 ile kapatıyor.

Yabancılar verilere göre son bir yıl içerisinde Aydın’da ciddi yatırım yapmış durumda yüzde 26’lık bir satış artışı görünüyor. Aydın için yabancılar her geçen gün yatırımı arttırıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz