Yabancılara Emlak Satışı Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Duraklamaya giren konut satış verilerini arttırmak amacı ile yabancılara konut satışı için çeşitli teşvikler getirilmeye devam ederken yabancıların ülkemiz sınırları içerisinde gerçekleştirmiş oldukları taşınmaz yatırımı 5 milyar dolar sınırını aştı. Yabancılar konut alımı için İstanbul, Antalya, Ankara, Bursa, Yalova ve Aydın illerini tercih ediyor. Artan konut talebi emlakçıların yabancıya konut satışı hakkında bilgi sahibi olmalarını zorunlu bir hale getiriyor. Peki, yabancılara emlak satışı konusunda bilmeniz gerekenler neler?

Kimler Ülkemizde Taşınmaz ve Sınırlı Ayni Hak Edinebilir?

Yabancılara konut satışı hususunda taşınmaz alacak yabancıların ülkemizde ikamet etme şartları aranmıyor.  Yine hangi ülke vatandaşlarının Türkiye’den taşınmaz alacakları hususunda bilgilendirme Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile T.C. elçilikleri ve konsoloslukları tarafından yapılıyor.

Yabancılara Taşınmaz Satışı Konusunda Sınırlama Var Mı?

Evet bazı konularda yabancılara konut satışı hususunda uygulanan sınırlamalar bulunuyor. Örneğin yabancılar en fazla 30 hektar büyüklüğe sahip taşınmaz alabiliyorlar. Yine yabancılar taşınmaz sahibi olacakları ilçenin toplam yüzölçümünün yüzde 10’u kadar taşınmaz satın alma hakkına sahip oluyorlar. Yine güvenlik bölgeleri ile yabancıların askeri yasak alanlarında da yabancılara taşınmaz satışı yapılması mümkün olmuyor. Yabancılara tapu devri işlemlerinde diğer işlemlerden farklı bir mevzuat uygulanmıyor. İşlemler en fazla 2 aylık süre zarfından tamamlanıyor. Yabancılara tapu satışında alınan tapu harcı için yine bir farklılık uygulanmıyor ve binde 2 oranında tapu harcı tahsilatı gerçekleştiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz