Yabancılara Konut Satışı Ağustos Ayı Verileri 

Türk ekonomisinin itici gücü olarak kabul edilen inşaat sektörünün büyümesinin desteklenmesi amacı ile yabancılara vatandaşlık verilmesi ve KDV’siz konut satışı gibi çok sayıda teşvik verilmişti. Verilen teşvikler ile beraber yabancıların konut taleplerinde yoğun artış görülürken satış rakamlarında da bu artış bariz olarak ortaya çıkmıştı. Açıklanan son verilere göre yabancılara konut satışı yıllık bazda artış gösterirken bir önceki aya oranla ise düşüşe geçti.

Yabancıların Konut Alımları Daha Da Artacak 

2017 yılının Temmuz ayına oranla Ağustos ayında bir miktar gerileme yaşansa da geçen yılın aynı dönemine oranla yaşanan artış sektörde memnuniyet yarattı. 2017 yılının Ağustos ayında toplamda ülkemizde 120 bin 198 konut satışı gerçekleştirilirken bu konutlardan 1,684 tanesi yabancılara satıldı. Elde edilen bu satış rakamı 2016 yılının Ağustos ayı ile kıyaslandığında 2017 yılında yabancılara konut satışı yüzde 11,4 oranında artış gösterdi.

Yabancıların Gözdesi Yine İstanbul Oldu 

Yabancıların en çok konut alımında bulunduğu il yine İstanbul oldu. İstanbul’da toplamda yabancılara satılan konut satışı rakamı 524 olurken ikinciliği ise 376 adet konutun satıldığı tatil cenneti Antalya oldu. Sıralamada en dikkat çeken ise yeşillikleri ve doğal güzelliği ile tanınan Yalova oldu. Yalova 103 adet konut satışı ile üçüncü sırada yer aldı. Türkiye’den en çok konut alan ülke ise Irak oldu. Ağustos ayında Irak vatandaşları 317 adet konut alımında bulunurken Suudi Arabistan vatandaşları 198 adet konut alımında bulundu. Rusların konut alımları ise 95 ile sınırlı kaldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz