Yabancıların ülkemizde almış olduğu konut sayısı 2012 yılında karşımıza çıkan Mütekabiliyet Yasası’ndan bu güne kadar geçen 7 yıl içerisinde tam 180 bin adedi geçmiş durumda. 2013 yılında 12 bin düzeyin olurken 2019 yılında 45 bini geçmiş durumda. İşte detaylar…

Yabancıların ülkemizde almış olduğu ev sayısının 2013 yılında 12 bin 181 olarak kayıtlara geçmesinden sonra 2014 yılı içerisinde 18 bin 959 ve 2015 yılında ise 22 bin 830’a kadar ulaştı. 2016 yılında 18 bin 189 adet olarak kayıtlara geçerken bu rakamın 2017 yılında 22 bin 234’e dek geçtiğini biliyoruz. 2018 yılında ise 39 bin 663’e kadar yükseldiğini belirtelim. Bu satışların geçtiğimiz yıl ise tüm yılların en yükse kaydı olarak 45 bin 483 olarak belirtildi.

Bu bakımdan yabancıların en fazla tercih etmiş olduğu il bazında İstanbul ilk sırada yer alırken arkasından Antalya takip ediyor. En çok konutu alan yabancılara baktığımızda ise Irak ve İran ilk sıralarda yer alıyor.

“Türkiye’de yabancıların 3’te biri kendi evinde kalıyor”

Son gelen raporlara göre yabancılara satışı yapılan konutların ortalama fiyatlarına baktığımızda ABD’de 550 bin dolar ve İngiltere’de 500 bin pound olduğunu hatta İspanya’da ise 500 bin Auro oldupu ifade edildi. Ülkemizde vatandaşlık ücreti 250 bin dolara kadar düşürülürken yabancıya satış adedi ise henüz daha beklenen düzeyde değil.

Son açıklamalar ise Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal tarafından şu şekilde:  “Mütekabiliyet, yabancıların konut almasını ciddi anlamda kolaylaştırdı. Daha sonra hayata geçen vatandaşlık hakkı gibi düzenlemeler de satış adedindeki artışın yükselmesini sağladı. Bu kapsamda Mütekabiliyet sonrası yabancılara 180 bin adet konut satıldı. Konut alan yabancılar aynı zamanda ikamet de alıyor. Her konut için aileleriyle birlikte ortalama 3 kişinin ikamet aldığı düşünülürse 1,5 milyon yerleşik yabancıdan 540 bininin kendi evinde oturduğunu söyleyebiliriz. Yani Türkiye’de yerleşik her 3 yabancıdan birisi kendi evinde oturuyor. Bu kapsamda Türkiye’de yerleşik olan yabancıların 3’te 2’sinin kendi evlerinde değil kirada oturduğu sonucu karşımıza çıkıyor.” sözlerini kullandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz