Yabancılara Konut Satışında 1.600 Konut İle Afganlılar Dikkat Çekti 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yeni verilerle Türkiye’den toplamda 1.623 konut satın alan Afganlılar büyük dikkat çekti. Gayrimenkul Değerleme tarafından gerçekleştirilen ve geriye dönük 2 yıllık süreci kapsayan raporda Türkiye’ye en çok konut yatırımı yapan yabancı ülkeler belirlendi. Türkiye’ye emlak yatırımında en çok yatırımı gerçekleştiren 10 ülkenin belirlendiği raporda 2016 yılında yaşanan düşüşte göze çarptı.

2016 Yılında Yabancılar Türkiye’yi Tercih Etmedi

2015 yılında yabancıların gözdesi olan Türkiye 2016 yılında bu popülaritesini kaybederken yabancılara konut satışı konusunda adet bazında yapılan değerlendirmede yüzde 14,3 oranında kayıp yaşarken metrekare bazında ise yüzde 6,7 oranında bir kayıp yaşadı.

Afganlılar Konut Alımları İle Şaşırttı

2016 yılında Türkiye’den konut alımını en fazla arttıran ülke Afganistan oldu. Afganlılar TÜİK verilerine göre 2015 yılında sadece 656 adet gayrimenkul alırken 2016 yılında bu rakamı arttırarak 1.623 âdete taşıdılar. Yaşanan bu rekor yükseliş ile beraber 2016 yılı yabancılara konut satışlarında Afganistan en çok konut alan ilk 5 ülke arasına girmeyi başardı.

Lübnan’da Dikkat Çekti

Alımları ile 2016 yılında dikkat çeken bir başka ülke de Lübnan oldu. Toplamda 175 bin metrekarelik alım gerçekleştiren Lübnan vatandaşları listeye 7. sıradan girmiş oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarına satılan konut metrekaresi ise 172 bin metrekare olarak açıklandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz