Son dönemde yabancıların konut yatırımında Türkiye’den uzaklaşmaları ile beraber hükümet yeni bir uygulamaya başladı. Konut satışlarını arttırmak amacı ile getirilen teşviklere ekl

Yabancılara Konut Satışında KDV Kaldırıldı
Son dönemde yabancıların konut yatırımında Türkiye’den uzaklaşmaları ile beraber hükümet yeni bir uygulamaya başladı. Konut satışlarını arttırmak amacı ile getirilen teşviklere eklenen bu yenilik ile beraber artık Türkiye’den konut alan yabancılardan KDV tahsil edilmeyecek
Yabancılara Konut Satışı İçin Yapılan Teşvikler Nelerdir?
Hatırlanacağı üzere 2016 yılında yabancıların konut alımlarını teşvik etmek amacı ile pek çok yeni uygulama hayata geçirilmişti. Özellikle de 1 milyon dolarlık taşınmaz alımı yapan yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesi büyük tartışmalara neden olmuş aynı zamanda yabancıları yatırıma teşvik etmek için yine yatırım yapan ve istihdam sağlayan yabancılara da vatandaşlık verilmesine karar verilmişti. 
Bakan Ağbal Soruları Yanıtladı 
 
Özel bir televizyon kanalında yayımlanan programa katılan ve soruları yanıtlayan Maliye Bakanı Naci Ağbal ekonominin canlandırılması amacı ile atılması gereken tüm adımları büyük bir kararlılıkla atmaya devam ettiklerini belirterek gerileyen yabancıya konut satışı verilerini yükseltecek yeni uygulamalar hakkında da bilgi verdi. 
2015 yılında zirve yapan ancak 2016 yılında gerilemeye başlayan yabancılara konut satışı ile ilgili olarak bakanlık olarak hedeflerinin toplam konut satışı rakamının 16 bin adetten 50 bin adete taşımak olduklarını dile getirdi. Buna göre 2016 yılında 5 milyar doların altında kalan yabancılara konut satışı tutarı 10 milyar dolar seviyesinin üstüne taşınacak ve katlanarak artacak. Yine vergi zamları hakkında da soruları yanıtlayan Bakan Ağbal vergi zammı düşünmedikleri müjdesini verdi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.