Yabancılara KDV Muafiyeti ile Yapılan Satışlar

Yabancı vatandaşlara getirilen KDV muafiyeti ile konut satışları 5 Mayıs tarihinden itibaren yürürlükte. Ayrıca Ocak ayından itibaren belli değerde gayrimenkul satın alan yabancılara vatandaş hakkı tanınıyor.

Yabancıya Satışlarda Yüzde 10,1 Artış

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre Mayıs ayı içerisinde yabancı vatandaşlara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 10,1 oranında artış gösterdi ve satışlar bin 775 adede ulaştı. Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile 163, bir önceki aya kıyas ile de 151 sayı fazla oldu.

En Fazla Satış İstanbul’da Oldu

Yabancı vatandaşlara yapılan konut satışlarında 2017 yılının Mayıs ayı içerisinde, en fazla konut satışı 530 konut ile İstanbul’da yapıldı. Listenin ikinci sırasında 442 konut ile Antalya, üçüncü sırasında 123 konut ile Trabzon, dördüncü sırasında 120 konut ile Bursa, beşinci sırasında 92 konut ile Yalova ve altıncı sırasında 69 konut ile Mersin yer alıyor.

KDV Muafiyetinde Sınırlamalar

Yabancılara yapılan KDV’siz konut satışlarından yararlanmak isteyen yabancı ve gurbetçi vatandaşlar, satış bedelinin en az yarısını döviz olarak, satış işleminden önce ülkeye getirmekle yükümlü oluyor. Kalan satış bedelinin ise bir yıl içerisinde yine döviz olarak getirilmesi gerekiyor. Ayrıca KDV muafiyeti ile satın alınan konut ve işyerlerinin en az bir yıl içerisinde satılmaması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz