Yeni konut fiyat endeksi Şubat 2019 için duyuruldu. İşte detaylar…

REIDIN-GYODER‘in açıklamış olduğu verilere göre Şubat ayından bir önceki aya kıyasla tam yüzde 0,11 oranında ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,62 oranında son olarak ise 2010 yılı Ocak ayına kıyasla yüzde 84.10’luk bir nominal artış kaydedildi.

Konut fiyat endeksi raporlarında, Şubat ayından bir önceki ay için 1+1 konutlarda yüzde 0,55 oranında bir azalış yer alırken, 2+1 konutlar için 0,11 oranında bir artış kaydedildi. Bunlara ek olarak ise 3+1 konutlar için yüzde 0,53 ve 4+1 konutlar için ise 0,19 oranında bir azalış yaşandı.

Peki yabancı yatırımcılar neyi tercih ediyor?

Açıklanan verilere göre yabancı yatırımcıların konut tercihleri belli oldu. Şubat ayı içerisinde konut projelerinde satışların yüzde 4’lük kısmı ise yabancılara yapıldı. Bu satışlar içerisinde ise yabancıların tercihi 1+1 konutlar olarak kaydedildi. Yeni konut fiyat endeksi verilerinde şubat ayı stok erime hızı ise yüzde 3.2 olarak belirtildi. Şubat ayında dahil olunan konutların yüzde 39’u tamamlanmış olurken yüzde 61’i ise henüz inşaat halini geçmemiş olarak yansıdı.

Peki sizce yabancılar neden 1+1 konutları tercih ediyor?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz