Yabancıların Tapu ve Vatandaşlık İşlemleri

 

Ülkemize gelen yabancıların en çok merak ettiği konulardan bazıları da tapu ve vatandaşlık işlemleri oluyor. Son yapılan çalışmalara göre yabancıların vatandaşlık limitlerinde indirim uygulanması beraberinde konut satışlarında artış, tapu dairelerinde de yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Peki, konut alan bir yabancının tapu ve vatandaşlık işlemleri nasıl oluyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan tespitlere göre yabancıların 1 Milyon ABD Doları olan satın alım limiti 250 Bin Dolara indirilmişti. Yabancıların tapu işlemlerinde 3 yıl süre ile satılamaması ibaresinin konulması gerekiyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı tarafından açıklanan işlemler tüm bölge müdürlüklerine iletildi. Yabancıların tapu ve vatandaşlık işlemleri için birçok kolaylık sağlandığı açıklanıyor.

Tapu ve Vatandaşlık İşlemlerinde Merak Edilenler

 

Yabancıların talepte bulunmak için istenilen şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Buna göre 12 Ocak 2017 – 18 Eylül 2018 tarihleri arasında satın alınan taşınmazların değerinin en az 1 Milyon Dolar olduğu, 19 Eylül 2018 ve sonrasında satın alınan taşınmazlar için 250 Bin Dolar olarak belirlendi.

Resmi senette yer alan satış bedelinin değerleme raporunda belirtilen bedelin altında olmaması gerekiyor. Değerleme kurulu tarafından onaylanmış değerleme raporu istenilmektedir. Alınacak olan raporun geçerlilik süresi ise en az 3 ay öncesine kadar geçerli oluyor.

Satış bedelinin bankalar aracılığı ile alıcının hesabından, satıcının hesabına geçen paranın dekontlarına ihtiyaç duyuluyor.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz