Yabancıların Türkiye’den Ev Aldığı İllerde Konut Fiyatları

 

Doların yükselmesi ile Türk lirasının değerinin düşmesini fırsat bilen yabancı yatırımcılar Türkiye’den konut aldıkları görülmektedir. TÜİK, yaptığı araştırmaya göre Ağustos ayı verileri dikkate alındığında ülkemizde yabancıların konut yatırımlarının geçen aya göre oldukça fazla şekilde artış gösterdiği görülmektedir. Ortalama olarak yabancıların Türkiye’den ev alma oranı ise yüzde 130 oranında artığı görülmektedir. Ağustos ayında yabancılar, 3 bin 866 konut alımı gerçekleştirdiği açıklanan veriler içerisinde yer almaktadır. Yabancıların ev aldığı iller arasında ilk 5’e giren iller ise İstanbul, Antalya, Bursa, Ankara ve Yalova şeklinde izlenmiştir.

Gelen verilere göre Türkiye’den en çok konut alan yabancı yatırımcılar konusunda ilk sırada Iraklılar olduğu görülmekte olup, Ağustos ayı içerisinde 944 Iraklı, 394 İranlı, 275 Suudi Arabistanlı, 271Kuveytli, 192 Rusyalı yatırımcıların konut aldığı görülmektedir.

Yabancıların Satın Aldığı İllerde Konut Fiyatları

 

İstanbul: En çok ev satın alınan bölgelerden olan İstanbul’da fiyatlar 100 metrekarelik bir ev 300 bin ile 500 bin aralığında değişmektedir. Kiraları ise 1200 ile 2000 arasında görülmektedir.

Antalya: Antalya ise en çok konut satılan bölgeler arasında geçen ay 2. Sırada yer almış olup, 100 metrekarelik bir ev 155 bin ile 250 bin aralığında gözlemlenmiştir.

Bursa: Ağustos ayı ile en çok yabancıların tercih ettiği iller arasında üçüncü olan Bursa’da 100 metrekarelik bir ev 150 bin ile 250 bin aralığında değişmektedir.

Ankara: 100 metrekarelik Ankara’da satışa sunulan ev fiyatları ise 136 bin ile 220 bin aralığında değişmektedir.

Yalova: Turizm açısından güçlenen iller arasında yer alan Yalova’da 100 metrekarelik bir ev 170 bin ile 235 bin aralığında değişmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz