Son 10 yıldır ülkemizde inşaat ve emlak sektöründe atılan önemli adımların sonucunda Türkiye, yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Özellikle Arabistan, Kuveyt, Katar, Bi

Yabancıya Ev Satış İşlemleri
Son 10 yıldır ülkemizde inşaat ve emlak sektöründe atılan önemli adımların sonucunda Türkiye, yabancı yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Özellikle Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Mısır gibi ülkeler olmak üzere birçok yabancı vatandaşların beklentilerini karşılayan projeler üretiliyor.
Projeler Cazip Kılınıyor
Yabancı yatırımcıların ilk tercihleri arasında Türkiye’nin yer alması sonucunda, firmalar da bazı adımlar atarak projeleri daha cazip kılmaya başladı. Hayata geçirilen projelerde; rezidans özelliğinin kazandırılması, yüksek ve manzarası olan yerlerin seçilmesi, dairelerin geniş ve refah tasarlanması, evlerin son teknoloji ile tasarlanması, tüm güvenlik önlemlerinin alınması, çocuklara ait oyun alanlarının yapılması, her daire için özel alan bulunan otoparkların yapılması, evlerde 24 saat güvenlik bulunması, evlerdeki alt kısımların alışveriş merkezi olarak tasarlanması, spor salonlarının, yüzme havuzlarının, sinema ve Spa alanlarının bulunması ile projeler yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.
Rus Yatırımcıların İlgisi Artıyor
Ülkedeki emlak sektörüne büyük hareket katan Arap yatırımcıların ardından son zamanlar da Rus yatırımcıların da ilgisi göz ardı edilemeyecek oranda artış gösterdi. Rus yatırımcılar, tatil amacı ile yöneldikleri Antalya’nın ardından İstanbul, Bursa ve Çanakkale gibi illerde de yatırım yapmaya başladı. 
Yabancıya Ev Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Hayata geçirilen ya da geçirilmesi planlanan projeler için satış işlemleri yapılırken öncelikle yabancı yatırımcıya proje alanını göstermek, alanı tanıtmak gerekiyor. Yabancı, satın almaya karar vermiş ise peşin olarak ya da taksitli olarak ödeme planının yapılması gerekiyor. Kişinin pasaportu, ülkemizde işleme tabi tutulabilmesi için tercüme ettiriliyor. Ardından tercüme edilen pasaport noter onayından geçiyor ve noter onaylı tercüme sonrası kişi ve firma bir sözleşme yapıyor. Sözleşmenin de tercüme edilmesi ve noter onayı almasının ardından, işlemin tapuya geçmesine kadar olan süre içerisinde iki taraf da kendi sorumluluklarını yerine getiriyor. Daha sonra tapu başvurusu, evrakların hazırlanması ve bekleme süresinin ardından yabancı kişi tapusunu alıyor ve işlem tamamlanıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.