Gayrimenkul sektörü için bir yeni destek geldi. Yabancıların 250 bin dolarlık gayrimenkül alımında Türk vatandaşlığı kazanma uygulaması kapsamında, gayrimenkul satış vaadi de artık geçerli oluyor. Peki bu ne demek oluyor?

Noterden Sözleşme Düzenlenmesi Gerekiyor!

Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Vatandaşlığı Kanunu‘nun uygulanmasıyla alakalı yönetmenlikte yeni bir değişikliğe gidilerek, söz konusu tutarda taşınmazın peşin ödemeyle yapılan satışından vaat edildiğine dair noterden bir düzenlemenin yapılması ve sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkinin yapılmayacağı anlaşmasıyla tapu siciline şerh edilme durumu bundan böyle vatandaşlık almak için yeterli sayılacak.

Yabancıların vatandaşlık geçişi için asgari taşınmaz bedeli daha önceden 1 milyon dolar olurken, 250 bin dolara kadar indirilmişti. Bu bakımdan konut satışları eylül ayı içerisinde yüzde 151.1 oranında artmış ve 5 bin 615 olurken, Ekim ayında ise yüzde 134,4 artarak 6,276 olmuştu.

Satış vaadi sözleşmesiyle vatandaşlık nasıl gerçekleştirilir?

Satış vaadi sözleşmesi kapsamında vatandaşlık hakkı 2019’da da geçerli oluyor. Kat irtifakı- mülkiyeti olan yerler için kabul edilmektedir. Sözleşme kapsamında 3 yıl satılamaz şerhi yazılması mecburidir. Ödemenin peşin yapılması gerekiyor. Eğer taksitli yapılıyorsa son taksit ödendikten sonra başvuru yapılmalıdır.

Kimler başvuruda bulunabilir?

Vatandaşlık başvurusu için sadece yatırımcının eşi olmalı ve 18 yaşından küçük çocuklarına yapılmaktadır. Yatırımcı diğer yakınları için herhangi bir vatandaşlık başvurusunda bulunamaz. Bulunsa bile geçerli sayılmayacaktır. Taşınmazın müşterek sahipleri ayrı ayrı başvuru yapabilir. Örnek verecek olursak eğer, 1 milyon dolar değerinde ki taşınmaz için 4 ortak vatandaşlık başvurusu yapabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz