İstanbul Boğazı’nın iki yakasında bulunan ve denize genelde sıfır olarak inşa edilmiş hem 2 hemde üç katlı olan yapılara yalı ismini veriyoruz. Osmanlı döneminde daha fazla tercih edilen yalılar, ülkemiz mimarisinin en fazla seçilen örneklerinin başında gelir.

Bu yalılar, Osmanlı döneminde yüksek olan aristokrat kesiminde çok önem taşıyordu. Çoğu kısmı denize sıfır olarak inşa edilmiş olan yalıların bir kısmı denizin üzerine toprak dolgusu yapılarak inşa edilmişti. Ahşap olan bazı yalılar, hem yangın hemde deprem gibi bazı doğal afetler sonucu yıkılmıştır. Şimdi ise resmi kayıtlara göre yalı sayısının 360 olduğu biliniyor. Yalıların bazıları özel bazıları ise kamu malı olarak yer alıyor.

Yalıların özellikleri nedir?

Yalıların çoğunluğu 2 ve 3 katlı olarak inşa ediliyor. Mimari özelliklere baktığımızda, Osmanlı döneminde sınıflandırmalar olmuştur. Ayrı blok olarak yer alan yalılar birleşik olarak inşa edilenler de vardır. İç mimarisi ise, kıvrımlı merdivenler daha çok kullanılmıştır. Genel anlamda balkon değilde cumba isminde geniş dış bahçeler kullanılıyor. Yalıların neredeyse tamamında geniş arka bahçeler bulunuyor.

Yalıların bazı kullanım hakları kamu kurumları tarafına aittir. Bunlar ise sanat ve kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Özel yalılar ise tapu sahiplerince kullanılmakta.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz