Yalıtım Nedir, Yalıtım Çeşitleri Nelerdir?

Son dönemde Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için bir dizi yeni yaptırımlar hayata geçirilmeye devam ediyor. Bunlardan biride doğalgaz ve elektrik tüketim giderlerini azaltmaya yönelik olarak hayata geçirilen yalıtım zorunluluğu olarak dikkat çekiyor. Peki, yalıtım nedir, yalıtım çeşitleri nelerdir?

Yalıtım Nedir?

Binaları ve yaşam alanlarını sıcak, soğuk, su, nem ve ses gibi olumsuzluklara karşı korumak amacı ile gerçekleştirilen izolasyon işlemlerine yalıtım adı verilmektedir. Yapıların tam olarak korunması ancak gerçekleştirilen başarılı izolasyon desteği ile mümkündür. Özellikle de ısı yalıtımı yakıt tüketim maliyetlerini büyük oranda düşürmekte, su ve ses yalıtımı ise yaşam alanlarının konforunu arttırmaktadır.

Yalıtım Çeşitleri Nelerdir?

Yalıtım farklı pek çok amaç için yapılabilmektedir. Yalıtım çeşitleri ısı yalıtımı, ses yalıtımı, su yalıtımı, tesisat yalıtımı ve yangın yalıtımı olarak 5 farklı türe sahiptir.

Isı Yalıtımı: Kullanılan taşınmazın içerisinde yer alan ısıyı muhafaza etmek ve dışarıdan gelen soğuğu engellemek için yapılan yalıtım türüne ısı yalıtımı adı verilir. Bu amaç doğrultusunda en sık tercih edilen yöntem ise mantolama yöntemi olarak öne çıkmaktadır.

Su Yalıtımı: Özellikle de binaların zemin ve çatı bölümlerine uygulanan su yalıtımı ile binanın ömrü uzatılmakta, korozyon hızı düşürülmektedir.

Ses Yalıtımı: Trafikte yer alan araç sayısının ve nüfusun hızla artması ile gürültü kirliliği seviyesi de yükselmekte, yapılan ses yalıtımı ile hem dış çevreden gelen gürültü hem de daireler arası mahremiyet güvence altına alınmaktadır.

Tesisat Yalıtımı: Soğutma ve ısıtma amaçlı kullanılan cihazların yalıtım işlemlerini kapsar. Tesisat borularının ömrünü atarken tesisatta kullanılan enerji ihtiyacını düşürerek tasarruf edilmesini sağlar.

Yangın Yalıtımı: Olası bir yangın durumunda mümkün olan en düşük hasarın alınmasını sağlayan özel bir önlem uygulamasıdır. Bu sayede yangının yayılım hızı düşürülmekte ve yapılacak müdahale için zaman yaratmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz