Yalıtımlı Ev Sahipleri 5 Senede 2 Bin Liradan Fazla Tasarruf Gerçekleştirdi

Son dönemde kanuni zorunluluk haline getirilmesi ile gündeme taşınan ısı yalıtımının önemi açıklanan verilerle bir kere daha kanıtlandı. Son 5 yıllık süreç dikkate alındığında ısı yalıtımı yaptırılan ve ısı ölçüm cihazı kullanılan evde geriye dönük olarak yapılan tasarrufun 2 bin lira sınırını aşarak 2 bin 411 liraya yükseldiği tespit edildi.

Binalardaki Enerji Verimliliği Arttırılacak

Konu hakkında “Merkezi Isıtma Sistemlerinin ve Isı Ölçüm Ekipmanlarının Verimlilik Potansiyelleri” kitapçığı yayımlanırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de harcanan toplam enerjinin yüzde 35 gibi büyük bir rakamının binalarda kullanıldığı tespit edilirken bu nedenle binaların enerji verimliliği konusunda bakanlığın çok ciddi çalışmaları bulunduğunu dile getirdi.

Yalıtım Desteklenmeye Devam Edilecek

Binaların ısı yalıtımı için devlet tarafından verilen teşviklerin devam edeceği belirtilirken buna ek olarak binalardaki pencerelerin ısı yalıtımlı olan iki ya da üçlü cam yalıtımı olarak tercih edilmesi, pencere bantlarının kullanılması, çatı ve zemin yatılımı yapılması halinde enerji tasarrufunun yüzde 40 seviyesine çıktığına dikkat çekildi.

Ev Satın Alırken Yalıtımlı Binaları Tercih Edin

Açıklanan raporda tüketicilerin de artık ısı yalıtımı hususunda bilinçlenmelerinin gerektiğinin altı çizilirken özellikle de yeni ev satın alacak olan kişilerin mutlaka yalıtımlı binaları tercih etmeleri istendi. Türkiye ısı yalıtımı projesi ile büyük bir enerji tasarrufuna imza atmayı planlıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz