Yanlış Gelen Doğalgaz Faturası Ne Yapılır?

Ülkemizde doğalgaz faturalandırmalarını doğalgaz dağıtım şirketleri yapmakta olup tüketimin tespit edilmesi ve fatura kesilmesi hususunda Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği içerisinde yer alan 48. Madde kuralları uygulanmaktadır. Mekanik sayaç kullanan abonelerin doğalgaz saatleri müşteri bazında bir önceki okuma tarihine göre maksimum +-2 gün sapma sınırını aşmayacak şekilde aylık okunur.

Doğalgaz Faturası Nasıl Hesaplanır?

Bir önceki okuma tarihi ile son okuma tarihi arasındaki sayaç farkı 41. maddeye göre hesaplanır ve tahakkuk eden bu tutar faturalandırılarak aboneye bildirilir. Ancak dağıtım şirketi o ay için doğalgaz tüketimi 50 metreküpün altında kaldıysa bu tüketimi fatura etmeme hakkına sahiptir. Belirlenen tüketim için kesilen fatura son ödeme tarihinden en az 7 gün önce aboneye iletilmelidir.

Doğalgaz Faturasının Fazla Ya da Eksik Okunması Durumunda Ne Olur?

Endeksleri hala görevlilerin kendilerinin okuması nedeni ile bazı durumlarda yanlık endeks okunması nedeni ile hatalı doğalgaz faturası kesilmesi gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Faturanın eksik okunması durumunda herhangi bir cezai işlem uygulanmaz ve cari perakende satış fiyatı ile tüketim bedeli hesaplanır ve bu tutar eksik faturalandırma yapılan ay sayısı kadar eşit taksit yapılarak tahsil edilir. Fazla faturalandırma yapılması durumunda ise fazla tahsil edilen tutar en geç 5 iş günü içerisinde gecikme zammı da hesaplamaya dahil edilerek iade edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz