Konut alım ve satım işlemlerinde tapu harcı ödenerek devir yapılmakta. Tapu harçları ise bu yıl sonuna dek binde 15 olarak alınıyor. Ancak yanlış bildirilen yada eksik ödenmiş olan tapu harçlarına yönelik ciddi cezalar uygulanacak!

Gayrimenkul alımı yada satımından hemen sonra tapuda devir işlemini gerçekleştirmek için tapu harcı ödememiz gerekmekte. Tapu harçları hem alıcı hem de satıcı bir ücret ödüyor. Bu ücret ödenmediği taktirde devir işlemi gerçekleşmiyor. Bu bakımdan ev alacağınız zaman tapu masraflarını unutmamanız gerekiyor.

Son haberlere göre, tapu harcı binde 20 olarak uygulanmaktaydı. Ancak gelen vergi indirimi sayesinde binde 15 olarak hesaplanıyor. Böylelikle alıcı ile satıcı ayrı şekilde yüzde 1,5 oranında bir bedel ödüyor. Bu indirim ise 31 Aralık 2019’a dek devam edecek.

Tapu harcı nasıl hesaplanır?

Tapu harçları devir bedeli olarak belirlenmekte. Buna örnek verecek olursak eğer, 100 bin TL’lik bir ev aldığımız zaman yüzde 1,5 oranında hesaplanması gerekiyor. Bu bakımdan alıcı ve satıcı 1500 TL toplamda ise 3 bin TL harç ödüyor. Bunla beraber alıcı tarafından tapu döner sermayesi harcı da ödeniyor. Döner sermaye bedeli 2019 için 128 TL ve hizmet bedeli ise 17,50 TL toplamda ise 145,50 TL bir ücret karşımıza çıkıyor.

Pişman Oldum!

Tapu harçlarının gerçek bedeli söylenmediği taktirde çok büyük cezası bulunuyor. yüzde 25 oranında vergi cezası kesiliyor. Yani 100 bin TL ev için 25 bin TL ceza kesiliyor. Bu bakımdan eğer pişmansanız eksik beyan yada yanlış tutar söylemeniz halinde maliye sizi fark etmeden ve size ceza kesmeden beyannameyi düzenleyebilirsiniz. Böylelikle sadece ufak bir ücret ödeyip bu cezadan kurtulabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz