Yap İşlet Devret Nedir?

 

Günümüzde hükümetimizin aslında sıklıkla kullandığı ve özellikle son zamanlarda sık sık gündeme gelen haberler arasında yer alan yap işlet devret konusu merak uyandırdığı görülmektedir. Buna göre ise yap işlet devret nedir konusu oldukça araştırılmakta olup, bizlerde sizin için her yönü ile bu konuyu araştırdık.

 

Aslında yap işlet devlet modeli olarak bilinmekte olan bu konu devletin ileri teknolojiye sahip olan ve yüksek mühendislik gerektirdiğini düşündüğü bazı projelerini ulusal ya da uluslar arası firmalara yaptırması anlamına gelmektedir. Ülkemizde bu sistem şuan da oldukça sık kullanılmakta olup, buna ise pek çok örnek vardır.

Ülkemizde Yap İşlet Devret Uygulaması

 

Aslında yap işlet devret uygulaması asırlardır devam etmekte olup, tüm dünya genelinde uygulanan bir sistemdir. Öyle ki Osmanlı İmparatorluğu döneminde bile yap işlet devlet uygulaması işlettirdiği bile bilinmektedir. Dünyada aslında bu konuya en güzel örnek ise Süveyş Kanalı olmuş olup, İngiltere, Fransa ve Avusturalya ortak şekilde bu kanalı yapmıştır. 99 yıllığına ise Mısır’dan bu kanalın işletmesini almıştır.

Ülkemizde yap işlet devret uygulaması ise ilk olarak 1984 yılında yasal düzenleme getirilerek kanun olarak gündeme gelmiştir. Özellikle bu sistem Turgut Özal döneminde sıklıkla kullanılmış olup, öyle ki Turgut Özal ile entegre edildiği bile düşünülmektedir. Ekonomide liberalleşme süreci olarak YİD modeli kullanılmış olup, bu dönem de Turgut Özal dönemi olarak bilinmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz