2016 yılında yetkili kurumlar tarafından yapılan denetimler sonucunda 7 adet yapı denetim firmasının eksik ya da kusurlu denetim yaptıkları gerekçesi ile yapı denetim ruhsatları i

Yapı Denetim Firmaları 2016 Yılında Cezadan Kurtulamadı
2016 yılında yetkili kurumlar tarafından yapılan denetimler sonucunda 7 adet yapı denetim firmasının eksik ya da kusurlu denetim yaptıkları gerekçesi ile yapı denetim ruhsatları iptal edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetimler çerçevesinde gerekli koşulları taşımayan ve denetimde kusurları bulunduğu belirlenen 7 firma hakkında ruhsat iptali kararı alındı. 
Bakanlığın Sıkı Takibi Devam Ediyor
Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması nedeniyle bakanlık sektördeki denetimlerini son derece sıkı tutma kararlılığında olduğunu gözler önüne serdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile 2016 iş takvimi içerisinde gerçekleştirilen olan denetimlerde 19 bin 960 yapı denetim firmasının bakanlık tarafından denetlendiği ve bu firmalara 3 milyon 927 bin 679 liralık ceza kesildiğini belirtti. 
Yapı Denetleme Lisanları İptal Edilen Firmalar Oldu 
Yapılan bu denetimlerde gerekli koşulları taşımadığı tespit edilen ya da yaptıkları denetimlerde kusurlu olduklarına karar verilen yapı denetim firmalarından 7 tanesinin lisansları iptal edildi. 240 firmanın ise bakanlık kararı ile yeni iş alma hakları ellerinden alındı. 2016 yılında yeni denetçi belgesi verilen mühendis ve mimar sayısı ise 122 oldu. Yine 31 laboratuvara ise izin belgesi verilerek denetimlere dâhil olma fırsatı sunuldu. 2011 yılından bu yana ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenen inşaat sayısı 37 binden fazla şantiye denetlendi. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.