Yapı Denetim Firmalarına 5 Milyon TL Üzerinde Ceza Verildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapı denetim firmaları sorumluluğunda olan 7 bin 134 şantiye ve bin 677 büronun denetimini yaptı. Denetim kapsamında, görev ve sorumluluğunu yeterince yerine getirmeyen yapı denetim firmalarına 5 milyon TL’nin üzerinde idari ceza uygulandı.

50 Firmaya Belge İptali Cezası

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan, yapı denetim firmaları sorumluluğundaki 7 bin 134 şantiye ve 677 büronun denetlenmesi sonucunda görev ve sorumluluklarının bilincinde olmayan, yeterince yerine getirmeyen yapı denetim firmalarına 5 milyon 145 bin 295 TL idari ceza uygulandı. Ayrıca tespit edilen 50 yapı denetim firmasına belge iptal cezası, 110 yapı denetim firması için de kapatılma kararı verildi.

Bakanlık tarafından bugüne kadar denetlenen şantiye sayısı 44 bin 651, büro sayısı da 13 bin 277’ye ulaştı. Denetimler sonrasında 467 yapı denetim firmasına yeni iş almaktan men, 826 kuruluşa da belge iptali cezası uygulandı.

217 Denetçinin Belgesi İptal Edildi

Yapı denetim sistemine kayıtlı olarak 28 bin 655 denetçi mimar ve mühendis, 51 bin 219 kontrol elemanı görev yapıyor. Bu yıl içerisinde 927 denetçiye belge verilirken, görev ve sorumluluğunu yeterince yerine getirmediği tespit edilen 217 denetçi için de belge iptali cezası kararı verildi.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen bilgilere göre yurt genelinde yapı denetim sistemine kayıtlı olan 598 yapı denetim firması, aktif denetim yapıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz