Yapı Denetim Firmalarına Rekor Ceza Kesildi

2017 Yılı Değerlendirme Toplantısı etkinliğine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ulusal ve uluslar arası pek çok konuda sunumlarda bulundu. Yapmış olduğu konuşmada Yapı Denetim Firmaları hakkında da bilgiler veren bakan yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek 2018 yılında bu sıkıntıların aşılması adına çok ciddi adımlar atılacağının da sinyallerini verdi. 2017 yılında yapı denetim firmalarına rekor seviyede ceza kesildiğini belirten Özhaseki, bakanlığın bu firmalara 151 milyon liraya yakın ceza kestiğini dile getirdi.

Yapı Denetim Yasası Bu Sene Değişecek

Yaşanan sorunların çözümünü sağlamak amacı ile yapı denetim yasasının bu yıl değiştirileceğini belirten Bakan Özhaseki yapılan değişiklikler ile Yapı Denetim Firmaları ile Müteahhitler arasında artık hiçbir şekilde pazarlığa yer bırakılmayacağını dile getirdi. 286 tesisin faaliyetlerinin durdurulduğunun belirtildiği açıklamada 3 bin 107 tesise ise 151 milyon lira 325 bin lira para cezasının kesildiği duyuruldu. Bakan Özhaseki “Aslında yapı denetim kurumu çok iyi bir amaç doğrultusunda çalışmalara başladı ancak sistemde bulunan eksiklikler nedeni ile tam olarak amacını yerine getiremedi. Bu nedenle bu açıkları kapatacak bir düzenleme yaparak kusursuz olarak çalışmasını sağlayacağız” dedi.

2019 Yılına Kadar Tüm Türkiye’nin Gürültü Haritası Çıkarılacak

Gürültü haritası konusunda da özel bir sunum yapan Bakan şimdiye kadar Türkiye’de bulunan toplam 25 ilin gürültü haritasının çıkarıldığını söyledi. Kalan illerin tümünün gürültü haritalarının da çıkarılacağını belirten Bakan 2019 yılının sonuna kadar çalışmanın tamamlanacağını belirtti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz