Yapı Denetim Firmalarının Görev ve Sorumlulukarı Nedir

Yapı Denetim Firmaları

Yapı denetim firmaları özellikle 1999 depreminden sonra daha çok kurulmaya başlanmıştır. Bu durumun oluşmasında çıkartılan yasalarında büyük payı vardır. Peki, yapı denetim firmaları ne işe yarar?

Yapı denetim firmaları, binaların plan ve projelerini incelemek, ruhsat dosyalarının hazırlanılması, çelik ve demir elemanların deneyler ile test edilmesi, binanın aplikasyon işlerini, binanın inşaat sırasında kalıplarının ve elemanlarının incelenmesi, beton dökümü esnasında kontrollerin yapılması, binanın elektrik tesisatı gibi tesisatlarının kontrolü, iskân izni gibi izinlerin alınmasında görevli olan firmalardır.

Bir yapıya başlanmadan önce yapı denetim firmaları ile anlaşılması yasalar ile zorunlu hale getirilmiştir. Binanın projelendirilmesinden iskân alınmasına kadar yapı denetim firmaları sorumludur. Bina ile ilgili hazırlanan proje yapı sahibi tarafından yapı denetim firmalarına teslim edilir ve yapı denetim firmaları ilgili yasa ve yönetmeliklere göre projeleri kontrol ederek onay verilir veya verilmez.

Daha sonra proje onaylanırsa yapı denetim tarafından ruhsat işlemlerine başlanır. Daha sonra binada kullanılacak demir elemanlardan alınan numuneler ile deneyler yapılır ve aplikasyon işlemlerine başlanır. Binanın inşaatına başlanılması ile kalıpların oluşturulması ve demir donatıların yerleştirilmesi kontrol edilir.

Kalıplara dökülecek beton ise yine yapı denetim kontrolünde yapılır. Duvarların örülmesi sırasında da yapı denetim kontrollerine devam etmektedir. Tesisatların kontrolü ve iskân gibi olaylar da yine yapı denetim tarafından yapılabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz