Yapı Denetim Sistemi Baştan Aşağı Yenilenecek

Yapılacak olan binalardaki denetim sistemini daha üst seviyeye taşımak için getirilen yapı denetim sistemi ne yazık ki istenilen sonuçları veremedi. Özellikle de yapı denetimi için görevlendirilen şirketlerin ücretlerini denetledikleri müteahhitlerden almaları uygulamanın istenilen sonuçları vermesini zorlaştırmadı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki sistemi baştan aşağıya değiştirecekleri müjdesini verdi.

Kanun Hazırlığı Tamam

Katılmış olduğu “İklim Değişikliği ve Fırsatlar” konulu panelde gazeteciler tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Bakan Özhaseki yapı denetim sisteminin önemini ve gerekliliğini bir kere daha vurguladı. Sistemde yaşanan sorunların ve aksamalara sebebiyet veren nedenlerin bulunduğunu belirterek tüm bunlara çözüm sunacak yeni kanun taslağı üzerindeki çalışmaları tamamladıklarını müjdeledi. Üzerinde yapılan son düzeltmelerin ardından kanun meclis çatısı altına gönderilecek.

Meclis Gündemine Göre Uygun Zamanda Görüşülecek

Meclisin yoğunluğuna bağlı olarak yeni kanun tasarısının görüşülmek üzere en kısa sürede görüşmelere alınacağını belirten Bakan Özhaseki bu sayede sistemde yaşanan aksamaların tam olarak ortadan kaldırılacağını söyledi. Kurulacak olan yeni sistemde bir havuz oluşturulmasına karar verilirken bu havuz içerisinde yer alacak olan denetlenecek olan şirketlerin rastgele yapı denetim firmalarına verileceği, bu iki firmanın birbirlerini tanıma şansı olmadığı içinde tarafsız bir denetimin yapılabileceğini iddia etti. Yeni taslak sektörün büyük bir bölümü tarafından beğenilirken eleştirilen tarafları içinde ortak kararlar doğrultusunda son düzenlemeler yapıldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz