Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni değişiklik kapsamında “Yeni Yapı Denetim Modeli” Yapı denetim ve deprem mühendisliği derneği tarafınca açıklandı. İşte detaylar…

Ankara Yenimahalle Belediyesi‘nin meclis salonunda düzenlenmiş olan panele Başkan yardımcısı Hüseyin boran ve Çevre şehircilik bakanlığı yapı işleri genel müdürlüğü yapı denetim daire başkanı olan Tuna Acar ile Ankara yapı denetim firmaların neredeyse tamamı ve ilçe belediyelerinden birçok yetkili isim katılım sağladı.

Tanıdık denetçi eskide kaldı!

Açıklanan bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafınca hazırlanmış olan yeni yapı denetim modeli kapsamında bundan böyle müteahhitler, inşaatları denetlemek üzerine kendileri denetim firmalarını seçme hakkına sahip olmayacak. Panelde yapılan açıklama ile beraber tanıdık denetçi dönemi artık bitti denildi.

Panelde bir diğer açıklama ise son 18 yıl içerisinde yapı denetim firmaları denetlenecek olan inşaatları ziyaret edip sizi denetlemek istiyorum gibi cümle kurarak bir nevi iş istiyordu. Böyle bir durumun ise sağlıklı bir sonuç doğurması beklenemezdi. Yeni yapı denetim kanunu ile beraber bu sağlıksız durum artık yaşanmayacak. Bundan böyle bağımsız, sağlıklı ve kaliteli denetimlerin artacağına kesin gözüyle bakıldı.

Artık inşaatları ziyaret edip iş aranmayacak!

Bundan böyle inşaatları ziyaret edip iş arıyorum cümlesi kurulup sağlıksız iş maksadıyla yapılan denetimlere izin verilmeyecek. Daha güvenli inşaatlar ve daha sağlıklı denetimlerin yapılacağı ön görülüyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz