Resmi Gazete’ de yayımlanan Tebliğ kapsamı belli oldu. Denetimi yapılacak olan taze betonlar için öncesinde numune örneği alınması, testlere tabi tutulması, rapor süreçlerinin izlenmesine ilişkin usul ve esaslara düzenleme getirildi. Denetimi yapılacak olan betonlar için öncesinde numune örneği alınması, testlere tabi tutulması, rapor süreçlerinin izlenmesi ve denetlenmesine ilişkin kurallar ve usuller bugünkü Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesi planlanan tebliğ; İzin belgesi bulunan, bakanlık tarafından yetkili laboratuvarlar ile ilgili kanun (4708 Sayılı) kapsamında. Denetimi yapılan işletmelerden taze olarak beton numunesinin alım işlemi ve bu duruma uygun deney ve raporlama süreçlerinin izlemi esaslarını kapsamakta.

Numunelerin Etiketli Olma Zorunluluğu

 

4708 Sayılı Kanunda yer alan tebliğ göre, en geç bir gün öncesinde beton dökümünden sorunlu yapı denetim kuruluşunca laboratuvara bildirilmesi ön görülüyor. Kanun kapsamına uygun şekilde bir adet beton etiketini her bir taze beton numunesi içerisine yerleştirmesi gerekmektedir. Yerleştirilmiş olan beton etiketi el terminali ile taze numuneleri okutarak kayıt altına alınır. Tamamlama aşamasında ise yapı konumu doğrulanarak numune alımı sağlanır.

EBİS mobil yazılımına, şantiye mahalline dökülen betonlara ilişkin bilgiler ve laboratuvar personelince oluşturulan raporlar girilir. EBİS mobil yazılım sistemi üzerinden ilgili standartlar doğrultusunda beton dökümüne uygun olarak alınan etiketli numuneler, yazılım sistemi tarafından kayıt edilir.

Şantiye mahallinde beton dökümü yapılacağı sırada denetim elemanı bulunur. Denetim elemanı tarafından EBİS mobil yazılım sistemi üzerinden beton dökümünü ve alınan numunenin kendi kontrolünde olduğunu açıklayacak şekilde onay işlemini gerçekleştirir. Şantiye mahallinde bekletilen ilgili standartlara tabi tutularak, emniyetli şekilde etiketli numuneler şantiye mahallinden çıkarılır. Laboratuvar personeli el terminali ile beton etiketlerini okutarak EBİS mobil yazılım sistemi üzerinden şantiye çıkış işlemini gerçekleştirir. Laboratuvar personeli numuneleri, el terminali ile küre tabi tutulmadan önce EBİS mobil yazılım sistemi üzerinden okutur.

EBİS hizmetleri tarafınca belirlenen etiket bedeli, 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Bu bedel ise 8.00 TL (KDV dahil) olarak belirlenmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz