Yapı Denetim Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yapılan inşaatların tümü belirli bir denetim aşamasından geçirilmek zorundadır. Yapı denetimleri yapı sahibi, müteahhit ve yapı denetim şirketi tarafından gerçekleştirilir. Yapı sahibi ilgili kanunlar gereğince gerekli plan ve projeler hazırlandıktan sonra müteahhit ile anlaşmaya varmakla yükümlüdür.

Ancak yapı sahibinin aynı zamanda müteahhitlik vasfı bulunuyorsa bu durumda yapının müteahhitliğini üstlenme hakkı bulunmaktadır. Yapı denetim şirketi bu noktada devreye girer ve yapı sahibi adına tüm aşamalarda yapıyı denetler, bunun içinde belirli bir ücret tahsil eder. Peki, yapı denetim ücreti nasıl hesaplanır?

Yapı Denetim Ücreti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Alınacak olan ücret bedeli her yıl Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından ilan edilmekte olup her bina tipine göre farklı olarak belirlenmektedir. Binalar için belirlenen metrekare birim fiyatları üzerinden yapı denetim ücreti hesaplanır. Binaların yapım kalitesi ve bina özelliklerine ek olarak binanın bitirilme süresi gibi kriterler göz önüne alınarak yapı denetim ücreti hesaplaması yapılabilmektedir.

Yapı Denetim Ücretini Nasıl Öğrenebilirim?

Yapı denetimi için ne kadar ücret ödeyeceğini öğrenmek isteyen kişiler bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilan edilen listeye ulaşmaları yeterli olacaktır. İşin bitirilme süresi, inşaat sınıfı, binanın alanı ve bina toplam metrekaresi gibi veriler kullanılarak yapı denetim ücreti hesaplanmakta olup bu verilerin kesin olması nedeni ile bu ücret üzerinde oynanması ya da başka bir deyişle pazarlık yapılması kesinlikle mümkün değildir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz