Yapı Denetimi Evde Nasıl Kontrol Yapar?

Yeni binaların inşasında denetim süreçleri oluşturma görevinden üç birim sorumludur. Bunlar; inşaatın maliki,yapı denetim şirketi ve müteahhitlerdir. Proje sahipleri tarafından yapılan binalar, kanunların öngördüğü şekilde bir yüklenici ile bir sözleşme imzalamalıdır. Aksi takdirde, mülk sahibi sözleşme şartlarına uygunsa, bu işlemi kendisi de yapabilir. İnşaat denetimi şirketi, sözleşme sahibinin adına denetlenmekten mükelleftir.Peki Yapı Denetim Neler Yapar?

Yapı Denetim için istihdam edilecek personelin özellikleri, 4708 sayılı Yapı Denetim Kanunu ile belirlenir. Buna göre, en az 12 yıl mesleğinde çalışan mimar ve mühendisler, yapı denetim komisyonuna müracaat etmiş olmalıdırlar. Yapı Denetim Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur. Komisyon, Denetçi Sertifikasını, yeterli gördüğü mimarlara ve mühendislere verir. Bu belgeler mimarlara ve mühendislere 5 yıllık olarak verilmektedir. 5 yıl sonra, belgeyi  yenilemeyen mimarların ve mühendislerin yapı denetim ile alakalı yetkileri iptal olur.

Yapı denetim şirketlerinde mimarlar ve mühendisler yanı sıra yardımcı kontrol üyeleri görevi görecek mühendisler var. Yardımcı kontrol mühendislerinin görevi, amir mühendislerine yardımcı olmaktır. Yapı denetimi ile alakalı düzenlenen belgelerde yardımcılarında imzası bulunur.

Yapı denetim faaliyetlerini gerçekleştirmede görev alan mühendisler belirli bir metrekareden sorumludurlar. Bu sınırın üzerindeki alanları inceleyemezler. Metre  sınırı aşıldığında, başka bir mimar  ve mühendis  bu alanda çalışmalıdır.

Yapı Denetim Aşamaları

  • Bina planının ve projesinin incelenmesi ve onaylanması,
  • Ruhsat dosyalarının hazırlanması ve başvurunun yapılması,
  • Demir deneyleri yapmak,
  • Yapı Aplike edilmesi ve sorumlu müdür tarafından onaylanması
  • Kalıp demir kontrolü yapmak
  • Beton dökümü
  • Bina duvarlarının kontrolü
  • Binadaki elektrik ve sıhhi tesisatların kontrolü
  • Genel İskan olarak bilinen binayı kullanma izni
  • Bağımsız olarak bilinen bağımsız bir bölüm kullanma izni

Yapı denetimin, Binanın muayenesinin tamamlanması binanın kullanım izniyle birlikte verilir. Bina müfettişleri binanın tamamen bittiğine dair bir rapor hazırlarlar. Bazı durumlarda, bitmemiş binalar için raporlar da yazılabilir. Ancak, bu denetim raporunun yayınlanması için binanın gerekli güvenlik önlemlerini almış olması gerekir. İncelemelerden sonra TSE belgesi gibi önemli belgeler verilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz