Yapı İzin İstatistiklerinde Düşüş!

 

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı ve Eylül ayını baz alarak geçtiğimiz yıla kıyasla bu yılın yapı izin istatistiklerinde düşüş gözlemlediği açıkladı. Belediyeler tarafından verilmekte olan yapı ruhsatı, bina sayılarında geçtiğimiz yıla göre azalma olduğunu görüntülemiş olup, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yıla oranla 41,4 oranında azalma izlenmiştir.

Belediyeler tarafından verilmekte olan yapı izin belgesine başvuru yapan ve belediyelerin verdiği ruhsatlarda 9 ayda geçtiğimiz yılın 9 ayına göre bina sayıları yüzde 41,4 oranında azalma söz konusu olurken yüz ölçümünde yüzde 55,1 oranında daire sayılarında ise 58,6 oranında azalma gözlendi. Söz konusu olan dönemler baz alındığında ise yapı ruhsatı verilmiş olan binaların toplamda yüz ölçüm sayıları 105,9 milyon metre kare olurken, bu metrekare üzerinden 54,9 milyon metrekaresi konut, 31,3 milyon metre karesi ise konut dışında kullanım amacı görülmüştür. Kalan 19, 6 milyon metre karesi ise ortak kullanım alanı olarak hesap edilmiştir.

İzin Belgesi Verilen Yapılarda Yüz Ölçümlerinde Artış!

 

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmalar baz alındığında yapılarda yüz ölçümlerde artış gözlemlenmiş olup, yüz ölçümlerinin geçtiğimiz yıla kıyasla 1,6 değerinde yükselme görüldü. Yapılan araştırmada en çok yapı ev için yani konut için izin belgeleri alınırken, ikinci olarak ise ticarethaneler gelmiştir. İller arasında yapılan istatistiklerde ise beklendiği gibi İstanbul ilk sıra da yer aldı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz