Yapı Kayıt Belgesi Ne Zaman Verilir?

Yapı kayıt belgesi bilindiği imar mevzuatına aykırı olarak yapılmış her türlü yapı için alınabilen bir belge olarak karşımıza çıkıyor. 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan ve imar kurallarını barındırmayan yapıların alabileceği bu belgenin belirli şart ve koşulları olduğunu da belirtmek gerekiyor. 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılabilen yapı kayıt belgesi başvurularının ne zaman mal sahiplerine teslim edileceği konusunda da çeşitli soru işaretleri de bulunuyor. E-devlet üzerinden yapacağınız yapı kayıt belgesi başvurularına ek olarak ödemeniz gereken miktarın sizlerin cep telefonlarına mesaj olarak gelmesi ile beraber aslında süreç başlamış oluyor. Bu mesaj içerisinde belirtilen rakamı bakanlık tarafından belirtilen banka ve hesap numarasına yatırdığınız zaman başvuru sürecini de tamamlamış oluyorsunuz.

Yapı Kayıt Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Eğer başvurunuz mevzuata uygun bir şekilde yapıldı ise ve söz konusu olan yapınız belirtilen tarihler kapsamında yer alıyorsa olumsuz sonuç alma gibi bir durumunu olmuyor. Sistem sizin başvurunuzu, başvuruya konu olan yapıyı ve ödediğiniz miktarı genel olarak kontrol ederek size nihai kararını iletmek üzere harekete geçiyor. Sistem yapı kayıt belgesini tamamladığı zaman size ulaştırmak üzere sistem içerisinde var olan bilgileriniz ile beraber iletişime geçiyor. Hem e-posta adresinize hem de kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gerekli bilgiler iletildikten sonra da yapı kayıt belgenize kavuşabiliyorsunuz. Yani belgenin veriliş süresi sizin başvuru süreniz ile doğru orantılı olarak değişiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz