Yapı Kayıt Belgesi Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınan imar barışı kapsamında iskansız yapılara yapı kayıt belgesi verilmesinin önü açılmıştı. Yapı kayıt belgesi alan bu tip yapıların sonrasında yapılacak olan işlemlerle iskân belgesi alınmasına izin veriliyor. Peki, yapı kayıt belgesi aldıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir, iskân belgesi nasıl alınacak?

İmar Barışı İle İskân Belgesi Nasıl Alınır?

İmar barışından yararlanarak iskân belgesi almak isteyen kişilerin ilk olarak e devlet üzerinden imar barışı başvurusu işlemlerini yapmaları ve yapı kayıt belgesini almaları gerekiyor. 31 Ekim 2018 tarihine kadar imar barışı başvuruları kabul edilirken yapı kayıt belgesi ücreti son ödeme tarihi olarak ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar müsaade ediliyor. Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra iskân belgesi almak için ise;

  • Yapı kayıt belgesi ücretini ödeyip, belgenizi aldıktan sonra ilk iş olarak alınan bu belgenin belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde taşınmazın adres olarak bağlı olduğu belediyeye, bu sınırların dışında ise il özel idaresine teslim edilmesi gerekiyor.
  • İlgili dağıtım firmalarına başvuruda bulunarak elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelikleri bağlatma hakkı elde ettiğiniz için dilerseniz yapı kayıt belgesi ile abonelik başvurusu yapabiliyorsunuz.
  • 3194 sayılı kanun uyarınca yapı kayıt belgesi alan kişilerin yazılan kaçak yapı para cezaları ve yıkım kararı gibi kanuni yaptırımlar bulunuyorsa bunları iptal ettirmeleri gerekiyor. Bu başvurularda belediyeler üzerinden yapılıyor.
  • İskan belgesi almak istiyorsanız bu durumda yapı kayıt belgesi ile
  1. a) Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konu m ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kat, daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarının imzaları alınarak imzalanan ve elektronik ortamda Tapu Müdürlüğüne ibraz edilen proje,
  2. b) İmar planlarında umumi hizmet alanlarına denk gelen alanların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden alınan belge,
  3. c) Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran yapı maliki veya malikleri tarafından imzalanmış yönetim plânı,
  4. d) Yapı Kayıt Belgesi ile zemin ve mimari proje uyumunu gösteren özel harita mühendislik büroları veya Lisanslı Harita Kadastro Büroları (LİHKAB) tarafından düzenlenmiş olan zemin tespit tutanağı ile iskân belgesi ücreti ödenmesi yeterli oluyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz