Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

31 Aralık 2017 tarihinden önce mevzuatın belirttiği şartlara uyum sağlamayarak yapılmış olan konut ve iş yerleri için ortaya konan imar affı oldukça kritik bir öneme de sahip olması ile biliniyor. Nitekim başvuruların sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinin yanı sıra ilgili belgeleri temin etmek de son derece elzem bir durumun ilk emarelerini karşımıza çıkarıyor. Her yapı için özel olarak düzenlenen sadece bir yapı kayıt belgesi olması ve belgelerin belirli yöntemler ile alınabilmesi vatandaşların yürütmesi gereken sürecin de önemini ortaya koymaya devam ediyor.

Yapı Kayıt Belgesi Başvurusunu Nasıl Yaparım?

Nitekim yapı kayıt belgesine sahip olabilmek için ilgili ve gerekli belge ve dokümanları eksiksiz bir biçimde başvuru yaptığınız kuruma veya E-Devlet üzerinde yer alan yönergelere uygulamanız gerekiyor. Yapı maliklerinden biri veya vekili tarafından hem bakanlığın görevlendirdiği kurumlara hem de çevrimiçi bir platform olan E-Devlet üzerinden bu belge için başvurular yapılabiliyor. Dolayısı ile vatandaşların bu yapı kayıt belgesini alabilmeler için ilk olarak başvuru süreçlerinde yer alan noktaları hem doğru hem de eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekiyor.

Belge İşlemlerim Ne Zaman Tamamlanır?

Artı olarak yatıracağınız Yapı Kayıt Belgesi ödemesi de işlemlerinizin neredeyse 24 saat içerisinde sonlanmasını ve ilgili sonuçların cep telefonlarınız veya e-posta adreslerinize gelmesini de mümkün kılıyor. Yapı kayıt belgesi müracaatı sürecinde yaşanacak her türlü sorun ve problem için E-Devlet veya ilgili kurumlar içerisinde de yetkililer bu soru işaretlerinize cevap vermek üzere görevlendirilmiş durumda.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


4 YORUMLAR

  1. Büyük şehir yasası ile köyden mahalleye dönüşüm yapan yerdeki 3 katlı evim icin Yapi kayit belgesi basvurusu yapmam gerekirmi (elektrik su aboneliği var) Büyükşehir yasası ile köyden mahalleye dönüşüm olan mahalledeki binalar ruhsatlı sayilmiyormu ne yapmam gerekir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz