Yapı Kayıt Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuruların kabul edilmeye devam edileceği İmar Barışında yoğunluk devam ediyor. İmar barışı başvuru formu dolduran kişilere yapı kayıt belgesi veriliyor. Yapı kayıt belgesi ücreti için son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlenmiş durumda. İmar barışı başvuruları ise e-devlet üzerinden yapılıyor. Peki, alınan yapı kayıt belgesi geçerlilik süresi ne kadar?

Yapı Kayıt Belgesi Ne Zamana Kadar Geçerli?

İmar barışı kapsamında verilen yapı kayıt belgesi için uygulanan bir geçerlilik süresi sınırlaması bulunmuyor. Yapı kayıt belgesine konu olan taşınmazın yıkılarak yeniden yapılması ya da kentsel dönüşüm uygulanmasına katılmasına kadar verilen belgenin geçerliliği bulunuyor. Yani belgenin geçerlilik süresi söz konusu yapının yıkılması ya da yeniden yapılmasına kadar şeklinde açıklanıyor.

İmar Affı Mı, İmar Barışı Mı?

Uygulamaya alınan yeni barış kapsamında yapı kayıt belgesi verilen yapının yıkılması durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanıyor. Yani verilen yapı kayıt belgesi ile taşınmaz sahibine ekstra bir hak sağlanmıyor. Verilen belge sadece iskan belgesi alınmasını kolaylaştırıyor ve kaçak yapı sorunları yaşayan kişilerin bu tip para ve hapis cezası gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalmasını engelliyor. Yasanın amacı Türkiye’de yer alan tüm taşınmazların kayıt altına alınması, devlet ile ihtilaf altında olan kişilerin bu sorunlarını çözmesi olarak gösteriliyor. Yapı kayıt belgesi alan kişilerin müktesep oluşturmamaları nedeni ile imar affı değil imar barışı olarak kabul ediliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


3 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz