Ülkemizdeki 13 milyondan fazla konutun imar ve iskan sorunlarına çözüm üretmek adına uygulanması beklenen imar barışı için yapılan başvurular devam ediyor. Yapı kayıt belgesi için 30 Haziran son ödeme günü…

15 Haziran Başvuru- 30 Haziran Ödeme Son Gün!

2017 yılının son günü yani 31 Aralık 2017’den önce yapılan ruhsatsız yada ruhsat eklerine aykırı olan yapılarla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlatmış olduğu imar barışı için başvurular yapılmaya devam ediyor. Yapı kayıt belgesi başvuru süresini uzatmaya yönelik Cumhurbaşkanlığı’nın kararı, 31 Aralık 2018‘de Resmi Gazete ile yayınlanmış ve yürürlüğe girmişti. Yayınlanan bu karar bakımından imar barışı için başvuruların 2019 yılının 15 Haziran gününe dek yapılması gerektiği ifade edildi. Bu kararla beraber imar barışı için yapılan başvuru bedellerinin ödenmesi için de son günün 30 Haziran olduğu belirtildi.

Ek ödeme ile cins değişikliği yada mülkiyet tesisi!

İmar barışı bakımınca değerlendirilen yapılar için oluşturulacak olan yapı kayıt belgesiyle beraber İmar Kanunu’nca yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecektir. Bu belgeyi alan yapılar su, elektrik ve doğalgaz çekebilecek. Tapu kayıt belgesi alındıktan hemen sonra kişiler isterlerse tapuya müracaat eder ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ile kat mülkiyeti tesis edebilirler.

Müktesep hak oluşturmuyor!

Yapı Kayıt Belgesi imar açısından ayrı bir hak sağlamadığını belirtelim. Yani müktesep hak oluşturmamakta. Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi halinde devam eden imar mevzuatı hükümleri uygulanmakta. Detaylar şimdilik bu kadar.

Güncelleme : İmar barışı uzatıldı! Başvuu tarihi 15 Haziran 2019 Ödeme tarihleri 30 Haziran 2019

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz