İmar Barışı Cezaları Kaldırıyor

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olan ancak mevzuata uymayan yapıların ceza almaması için getirilen imar affı pek çok kişiyi de sevindirmiş durumda. Özellikle bu yapılardan ötürü para cezası, yapı yıkımı gibi farklı cezaların ortadan kaldırılması veya indirim sağlanması ile beraber imar barışına olan yönelim de son zamanlarda yüksek bir ivme ile artmış durumda. Nitekim imar barışı ile ilgili olarak farklı söylentilerin ortada olması vatandaşların da bazı konular hakkında kesin bir karara varmalarının önüne geçebiliyor.

Yapı Kayıt Belgesi İmar Hakkını Mümkün Kılar Mı?

Özellikle yapı kayıt belgesi ile imar hakkının sağlanıp sağlanmayacağı sorusu son derece kritik bir noktada yer alıyor diyebiliriz. Yapı kayıt belgesi söz konusu olan yapının yeniden yapılma şansına sahip olmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar herhangi bir işleme tabii tutulmayacağının garantisi. Nitekim bu şekilde temin edilen bir yapı kayıt belgesinin imar açısından uzun vadeli bir hak sahibi olmanızı sağlamıyor. Yürürlükte olan imar mevzuatının uygulanacağı yapılar da belirli bir zaman zarfı içerisinde yapı kayıt belgelerinden yararlanma hakkına erişmiş oluyorlar. Ancak dediğimiz gibi bu durumun uzun vadeli bir süreç olmadığını ve gerekli belgeleri kısa zaman içerisinde temin etmeniz gerektiğinin de bu noktada altını çizmek gerekiyor. Yapının mevcut durumu ile beraber yapı kayıt belgesinde yer alan bilgilerin mutlaka ama mutlaka birbirini doğrulaması gerektiğini de bildirelim. Bu yüzdendir ki yapı ile ilgili müracaatlarda bulunurken bu belgelerin üzerinde yer alan bilgi kısımlarının eksiksiz ve doğru olarak tanımlanması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz