Yapı Kayıt Belgesi Nasıl Alınıyor?

Yeni düzenlemeye tabii tutulan imar barışı ile beraber kaçak yapılar, mevzuata aykırı olarak inşa edilmiş olan yapılar alacakları yapı kayıt belgeleri ile beraber olası bir cezadan da muaf konumuna düşüyorlar. Yapı kayıt belgesi hakkında başvuru sürecinde olanların veya yeni başvuru yapacak olanların akıllarında belirledikleri sorular da sürekli olarak güncellenerek artıyor. Hem başvurunun nasıl ve nereden yapılacağı hem de bu başvurunun sonunda yapı kayıt belgesinin nasıl ellerine ulaşacağı konusunda yaşanan kaygıların da artık son bulması gerekiyor. Gelişen teknoloji ile beraber bu işlemlerin tamamını yerinizden kalkmadan bilgisayar başında yapabileceğinizin öncelikle altını çizelim.

 Yapı Kayıt Belgesi Nereden Alınacak?

Yapı kayıt belgesine gerekli başvuruyu yapıp sizin cep telefonunuz ve e-posta adresinize gelen bilgiler ışığında ödemenizi bankalara yapmanızın ardından süreciniz başlamış oluyor. Bundan sonrası genel olarak sistemin sizi ne kadar zaman içerisinde kontrol edip nihai karar vereceği ile akalı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Yapı kayıt belgelerini yaptığınız e-devlet sitesi size hemen hemen her konuda oldukça net cevapları da verecek bir konumda yer alıyor. Başvuru sürecinin sona ermesi ve kontrollerin yapılması ile beraber yapı kayıt belgenizin hazır olduğunu da söylemek zor değil. Dolayısı ile size düşen son görev sadece sistem tarafından oluşturulan belgeyi yazdır tuşuna basarak elinize bir belge olarak almak olacaktır. Sistemin vereceği bu belge sizin yapı kayıt belgeniz olarak geçerliliğini koruyacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz