Yapı Kayıt Belgesi Ne Zaman Verilir?

İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşların talep ettiği belgelerin başında yapı kayıt belgesi geliyor. Nitekim bu belgeyi alabilmek için belirli şart ve koşulları sağlamış olmanız ve gerekli başvuru sürecini sorunsuz bir şekilde atlatmış olmanız da pek tabi en önemli gereksinimlerden birisi. Dolayısı ile bu yapı kayıt belgesini alabilmek ve geçerli olduğu süre boyunca verilecek olan cezalardan muaf kalabilmek içinde belirli soru işaretlerini geride bırakmış olmanız gerekiyor. Yapı kayıt belgesi alabilmek için hem bakanlığın görevlendirdiği kurumları hem de E-Devlet sistemini kullanabileceğinizi bir kez daha belirtelim. Burada atacağınız adımlar ile beraber yapı kayıt belgesi başvurunuzu bir iş gün içerisinde tamamlayıp gerekli ödeme bilgilerini de temin edebiliyorsunuz.

Yapı Kayıt Belgesi Ne Kadar Geçerli?

Aldığınız belge ile beraber en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de şüphesiz ki yapı kayıt belgesini ne zamana kadar ve nasıl kullanacağımız olması da son derece normal bir gelişme. Yapının yeniden inşa süresine ve/veya kentsel dönüşüm uygulamasında ne vaat ettiğine bağlı olarak yapı kayıt belgesinin geçerlilik süresi de değişkenlik gösterebiliyor.

Yapı İle İlgili Sorumluluklar

Tabi ki sahibi olduğunuz yapının deprem dayanıklılığı, fen ve sanat normlarına uyum uymadığı gibi önemli noktalar da sizin mesuliyetinizde olan konuların başında geliyor. Yapı kayıt belgesini temin etmenizin hemen ardından yapacağınız ödeme ile beraber sorunsuz bir şekilde yapınız ile ilgili olarak karar mercii haline gelebileceğinizi de belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz