Milyonlarca Kişiyi Sevindirecek Kanun Meclise Geliyor!

Tapuları olmadığı için büyük mağduriyet yaşayan kişileri sevindirecek yeni kanun teklifi yaklaşık 1 hafta içerisinde meclis gündemine taşınacak. 16 milyon taşınmazı etkileyen teklif ile beraber tapusu olmayan taşınmazlara Yapı Kayıt Belgesi verilecek. Tapu müjdesini bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki verdi. Bakan Özhaseki belirli bir ücret ödeyen kişilerin yapı kayıt belgesi almaya hak kazanacağını söyledi.

İmara Aykırı Ya da İşgal Sorunu Olan Binaların Mağduriyetleri Çözülecek

Her 100 konuttan en az 60 tanesinin devlet ile ihtilaflı olduğunu belirten Bakan Özhaseki bu tip tapularda belediyenin ya ceza yazması ya da bu taşınmazı yıkması gerektiğini söyleyerek bunun mümkün olmadığını dile getirdi. Yapılacak olan yasal düzenlemenin ardından devletle ihtilaflı olan 16 milyon taşınmaz sahibine çözüm sunacaklarını belirten Bakan İzmir’de yüzde 62, Üsküdar’da ise yüzde 80 gibi son derece büyük bir oranda bu tip imar sorunu yaşandığını söyledi.

Elde Edilecek Gelir Kentsel Dönüşüme Aktarılacak

Depremde yıkılma riski bulunmayan söz konusu taşınmazlara yapı kayıt belgesi verilecek. Bu belge verilirken belirlenen oranda yapı kayıt belgesi ücreti alınacak. Toplanan bu paralar kentsel dönüşüm için belediyelerin kasalarına aktarılacak ve kentsel dönüşümde kullanılacak. Belediyelere sıfır faizli kentsel dönüşüm kredisi kullandırılacak ancak bu krediyi yüzde 100 yerli ürünleri kullanarak kentsel dönüşüm yapan belediyeler alabilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz