Yapı Kayıt Belgesi Nereden Alınır?

İmar barışı başvurusu yapan ve başvurusu onaylanarak imar barışı ücreti için belirlenen tutarı yatıran kişiler yapı kayıt belgesi almaya hak kazanıyorlar. Alınan bu belge ile mevzuata aykırılık taşıyan yapılar kayıt altına alınırken aynı zamanda söz konusu taşınmaza ait olan bir kaçak yapı yıkım kararı ya da kaçak yapı para cezası bulunuyorsa bunlardan ortadan kalkıyor. Yine bu belge ile beraber sonraki işlemlerin yapılması durumunda iskân belgesi ve tapu alınmasına da izin veriliyor. Peki, yapı kayıt belgesi nereden alınır?

Yapı Kayıt Belgesini Nereden Alacağım?

Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişiler öncelikle e devlet üzerinden imar barışı başvurusu yapıyorlar. Ardından kendilerine gönderilen mesajda yer alan yapı kayıt belgesi ücreti ilgili banka şubelerine yapılıyor. Yapı kayıt belgesi ücreti yatırıldıktan sonra e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi hazırlanıyor ve bilgisayara indirilerek yazıcı üzerinden çıktı alınıyor.

Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarar?

1- Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılara, talep halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilir.

2- Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılarla ilgili 3194 sayılı Kanun uyarınca alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilir.

3- Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra yapı ruhsatı alıp da yapı kullanma izin belgesi almamış veya yapı ruhsatı bulunmayan yapılarda, yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın kullanım maksadı değişiklikleri de dahil olmak üzere tapuda cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edilebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz