Yapı Kullanma İzni Olmayan (İskânsız) Ev Alınır Mı?

/ 17 Ağustos 2018 / 621 / yorumsuz

Yapı Kullanma İzni Olmayan (İskânsız) Ev Alınır Mı?

Yapı Kullanma İzni Olmayan (İskânsız) Ev Alınır Mı?

Ülkemizde uygulamada olan kanunlar kapsamında bir inşaata başlanmadan önce ilgili belediyeye başvuruda bulunarak inşaat ruhsatı alınması zorunludur. İnşaatın tamamlanmasının ardından ise yapı kullanma izin belgesi alınması gerekmektedir. Yapı kullanma izin belgesi söz konusu yapının en başta alınan inşaat ruhsatı belgesine uygun olarak inşa edildiğini, inşa sürecinin tamamlandığını ve inşaatın bittiğini göstermektedir. Peki, yapı kullanma izni olmayan iskânsız ev alınır mı?

İskânsız Ev Almanın Zararları Nelerdir?

Ne yazık ki ülkemizde pek çok binanın iskân belgesi bulunmamamaktadır. Ancak inşaatı tamamlanan binalar üzerinde kat mülkiyeti kurulması yani inşaat alanı içerisinde yer alan tüm taşınmazların tek tek belirlenmesi için mutlaka yapı kullanma izin belgesi alınması şartı bulunmaktadır. Yapı kullanma izin belgesi olmayan evi alan kişiler belirli riskler üstlenmiş sayılır. Bu riskler;

  • Günümüzde pek çok banka yapı kullanma izni olmayan evlere konut kredisi onayı vermemektedir. Yani konut kredisi çekmek isteyen kişilerin iskanı olan binaları ve evleri tercih etmeleri zorunluluğu bulunuyor.
  • İskânı olmayan binalar için verilen tapu arsa tapusu olarak görünmekte olup bu da kentsel dönüşüm gibi süreçlerde kat maliklerinin zarara uğramasına neden olmaktadır.
  • Yapı kullanma izin belgesi alınmayan konutlar için verilen tapular arsa tapusu olup bu tapulara genelde elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri şantiye aboneliği üzerinden bağlanmaktadır. Bu da yüksek fiyatlar üzerinden tüketim yapılmasına neden olur.

 


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.