1 Haziran 2019 günü yürürlüğe girmesi beklenen yeni yönetmenlik hakkında müteahhitlere bilgi verildi. İşte detaylar…

1 Haziran 2019 günü yürürlüğe girmesi beklenilen Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ile Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmenlik için müteahhitlere yönelik bir toplantı yapılarak bilgi verildi.

Eskişehir Ticaret odasının düzenlemiş olduğu toplantı ile beraber fen, sanat ve sağlık gibi birçok standarda uygun yapıların inşa edilerek yapım faaliyeti gibi birçok takibin sağlanması adına müteahhitlere ekonomik mesleki ve mali yeterlilik sınıflandırması yapılarak yetki belgesi verilecek. Bunla beraber kayıtların tutulması ve belge numaralarıyla gruplarının iptaline yönelik usul ile esasların düzenleneceği bildirildi.

Yeni yönetmenlik ile beraber yapı ruhsatı kapsamında tüm yapım işlerini yapı müteahhitleri üstlenecek. Böylelikle tüm müteahhitlerin yapı belgesi alması şart kılınıyor. Alınmış olan yetki belgesi numarası ile beraber yapı ruhsatında yapı kullanma izni belgesi ve iş sözleşmelerinin yer alması zorunlu olacak. Yürürlüğe girmesi halinde üç yıl zaman zarfında yönetmeliğin meslek ve teknik deneyime yönelik iş gücü ve ekonomik ile mali yeterlilik adına kısa vadede banka borçlarının öz kaynak oran yeterliliği aranmayacağı belirtildi.

YETKİ BELGESİ OLMAYAN USTA ÇALIŞAMAZ!

Yapı sahibinin bunla beraber yapı müteahhitliğinin sorumluluklarını aldığı andan itibaren sözleşmede yer alan madde şartına bakılmayacağı dile getirilirken, yapı müteahhitinin tesisat ve malzemeleri ile beraber imar planına ruhsata ve ruhsat ekine ait uygun inşa etmesi gerekiyor. Böylelikle inşaat ve tesisat işlerinde çalışanların yetki belgesi yoksa bu ustalar çalışamayacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz